czwartek, 30 października 2014

W odpowiedzi na ankietę w www.bielanywroclawskie.com (cz.2 i ostatnia)

I druga część odpowiedzi.

BUDŻET GMINY KOBIERZYCE
Pytanie: Proszę określić swój stosunek do idei implementacji w Gminie Kobierzyce budżetu partycypacyjnego zwanego także budżetem obywatelskim (szczegóły w Załączniku nr 1).
Odpowiedź: Taki budżet już istnieje. I jestem jak najbardziej za ideą jego rozwoju. Nazwa tego budżetu to fundusz sołecki, który wyodrębniony  jest z budżetu gminy i ma służyć poprawie warunków życia mieszkańców. O przeznaczeniu funduszu sołeckiego decydują bezpośrednio mieszkańcy sołectw na zebraniach wiejskich, a wykonanie powierzane jest sołtysowi. Fundusze sołeckie, czyli fundusze na każdą wieś, zostały powołane ustawą o funduszu sołeckim z dnia 20 lutego 2009, z nowelizacja w 2014 roku.
Bielany Wrocławskie są wsią, tak jak każda inna wieś (tak właśnie, i nie jest powód do wstydu) i ma w związku z tym, wbrew pozorom, więcej możliwości działania obywatelskiego niż np. miasto Dąbrowa Górnicza, Wrocław czy Sopot, gdzie właśnie dla zwiększenia roli obywateli tworzone są budżety obywatelskie organizowane z reguły w ramach osiedla lub grup osiedli.

Mieszkańcy wsi natomiast zorganizowani są w sołectwa. Organem uchwałodawczym w sołectwie jest zebranie wiejskie, a wykonawczym - sołtys. Działalność sołtysa wspomaga rada sołecka. Sołtys pełni funkcje reprezentacyjną oraz wykonawczą. Zarówno sołtys, jak i członkowie rady sołeckiej wybierani są w głosowaniu tajnym, bezpośrednim, spośród nieograniczonej liczby kandydatów, przez stałych mieszkańców sołectwa uprawnionych do głosowania. I to właśnie na zebraniu wiejskim (przypomnę- ciało uchwałodawcze, w którym może uczestniczyć każdy uprawniony mieszkaniec wsi) fundusz sołecki jest dzielony wg potrzeb mieszkańców.
Pytanie brzmi dla mnie inaczej. Otóż czy pieniądze jakie Rada Gminy uchwala na poszczególne sołectwa są wystarczające. Oczywiście, że nie- nigdy nie będzie wystarczająco pieniędzy. Tym bardziej, że pula pieniędzy jest ograniczona ustawowo z góry do, w przybliżeniu, 60 tys. zł. i taka sama kwota maksymalna wypada na Bielany (ok. 3300 mieszkańców, licząc zgrubnie)  ale również np. na Domasław (ok. 800 mieszkańców). Bielany i Domasław mają zbliżony wartościowo budżet sołecki: Bielany- 58,7 tys. (2014 r.); Domasław- 53,4 tys. No to łatwo policzyć, że ilość pieniędzy na mieszkańca Bielan jest niesprawiedliwie niska. A przecież Bielany miały dwie reprezentantki w Radzie Gminy. 
A można zmienić wielkość funduszu? Można, trzeba tylko chcieć.
Uważam, że 180-200 tysięcy złotych byłoby sprawiedliwym i odpowiednim budżetem w funduszu sołeckim dla wsi Bielany Wrocławskie. I o to trzeba walczyć, można to zrobić.

INWESTYCJE W BIELANACH WROCŁAWSKICH
Pytanie: Proszę określić jakie potrzeby inwestycyjne finansowane ze środków gminnych dostrzega Pani/Pan w Bielanach Wrocławskich w latach 2015-2018? Proszę wymienić 3 inwestycje (uszeregowane pod względem priorytetu realizacji) jakie Pani/Pana zdaniem powinny być zrealizowane w Sołectwie Bielany Wrocławskie?
Odpowiedź: Potrzeb jest tak wiele, że wymienienie dokładnie 3 inwestycji nie jest realne. Chciałbym jednak znowu odnieść się do dokumentów, które są obowiązujące i stanowią podstawę do realizacji inwestycji. Dlaczego „czepiam się” dokumentacji formalnej? PONIEWAŻ SŁUŻY ONA JAKO PODSTAWA DO SPORZĄDZENIA DOWOLNEGO WNIOSKU DOFINANSOWANEGO NP. Z FUNDUSZY UNIJNYCH (o funduszach unijnych porozmawiamy później, to jest niewykorzystana szansa, która minęła. Nowego rozdania funduszy UE nie wolno tak zmarnotrawić, jak zrobiono to z funduszami na lata 2007-2013).
Dokumentem podstawowym dla Bielan Wr. jest  "Sołecka Strategia Rozwoju wsi Bielany Wrocławskie w Gminie Kobierzyce", przyjęta uchwałą Rady Gminy w dniu 27.09.2013 r. (link bezpośredni poniżej- jest bardzo nieprzyjazny dla użytkowników).
Proszę, abyście Państwo spojrzeli na dokument i sprawdzili, jakie działania już zostały wykonane i jakie są najważniejsze. A może coś trzeba zmienić?
Z uporem będę twierdził, że można zrobić wszystko. Wystarczy zaangażować się,  znaleźć finansowanie, zwiększyć siłę przebicia w Radzie Gminy i po prostu działać.

Jeśli już miałbym wybierać z 38 szczegółowych inwestycji, pogrupowanych w 4 obszary życia, to wybrałbym na pierwszy ogień:
Inwestycja 1: Zmodyfikowanie punktu Budowa budynku gminnego przy ul.Bocznej z przeznaczeniem na pocztę, posterunek Policji, świetlicę spotkań młodzieży i seniorów, punkt konsultacji z urzędnikami i radnymi Gminy i Sołectwa (temat otwarty- do dyskusji, poczta i policja na pewno).

Inwestycja 2: ZAPRZESTANIE BEZSENSOWNEGO WYDAWANIA PIENIĘDZY na drogi, które rozpadają się po niedługim czasie, wyegzekwowanie gwarancji na uszkodzone nowo wybudowanych dróg np.Przestrzenna), modernizacja ciągu Słoneczna-Tęczowa, sprecyzowanie planu rozbudowy/modernizacji dróg z uwzględnieniem ścieżek rowerowych i ciągów pieszych i sfinansowanie zadań ze współfinansowania unijnego.

Inwestycja 3: Wprowadzenie ograniczeń prędkości (strefy uspokojonego ruchu) w obrębie osiedli oraz budowa infrastruktury drogowej w ciągu ulic Wrocławska-Kłodzka spowalniającego ruch samochodów (np. dodatkowa inteligentna sygnalizacja świetlna spowalniająca ruch w przypadku przekroczenia przez samochody dozwolonej prędkości).

Inwestycja 4: Aktywne działanie na rzecz wsparcie idei połączenia kolejowego/tramwajowego z Wrocławiem i innymi miejscowościami Gminy.

Link do strategii Rozwoju wsi Bielany Wrocławskie w Gminie Kobierzyce:

ANGAŻOWANIE MIESZKAŃCÓW BIELAN WROCŁAWSKICH
Pytanie: Czy ma Pani/Pan pomysł na pobudzenie potencjału Mieszkańców Bielan Wrocławskich w celu mocniejszego niż dotychczas zaangażowania ich w życie naszej Gminy?
Odpowiedź: Mieszkańcy są aktywni, tylko problem tkwi w niemocy władz Gminy i ograniczaniu aktywności mieszkańców. Zwiększenie aktywności jest ściśle powiązane z możliwością realizacji celów. Nic tak nie zniechęca jak odpowiedź, że się nie da bo np. brak pieniędzy. A dodatkowo wydawanie ich w taki sposób, jak dotychczas jest to robione wzmacnia tą niechęć. Wskazanie możliwości finansowania inwestycji i skuteczne ich pozyskanie pozwoli na pobudzenie inicjatyw, gdyż pomysły staną się możliwe do realizacji (chcemy czy nie, pieniądze grają rolę w każdym obszarze naszego życia).
Pytanie: Czy zamierza Pani/Pan wykorzystywać jakieś narzędzia do korzystania z mądrości wielu Mieszkańców Bielan Wrocławskich, by sprawować rządy w Gminie?
Odpowiedź: Narzędzi jest sporo i do wykorzystania natychmiast, czego np. przykładem jest ten blog. Technika informatyczna umożliwia praktycznie skuteczną wymianę informacji i tym samym pobudzenie aktywności. Dalej idąc. Trzy okręgi wyborcze (pomijam tutaj sensowność niektórych granic okręgów) powodują, ze radni wraz z sołtysem skuteczniej mogą komunikować się z mieszkańcami tak dużej miejscowości jaką są Bielany, i oczywiście odwrotnie. Cykliczne zebrania informacyjne radnych i sołtysa, współpraca pomiędzy nimi wzajemnie oraz z mieszkańcami, szeroko rozumiana integracja- możliwości są praktycznie nieograniczone.
Pytanie: Proszę określić swój stosunek do propozycji nagrywania i publikowania on-line na stronie www Gminy sesji Rady Gminy Kobierzyce.
Odpowiedź: Naprawdę istnieje potrzeba transmisji on-line z sesji Rady? Nie mam zdania w tym temacie. Nie ma żadnych przeszkód technicznych do realizacji takiej transmisji (kwestia określenia celów, efektów i kosztów). Prawnie pewnie też nie jest to problem, bo transmisje takie prowadzą miasta np. Warszawa, Katowice, Szczecin, Koszalin. Chciałbym jednak najpierw sprawdzić, czy faktycznie istnieje takie zapotrzebowanie w większej skali. Od tego tak naprawdę zależałaby decyzja.

Przy okazji chciałbym wskazać, że protokoły z sesji Rady Gminy są dostępne publicznie i znajduje się w tychże protokołach informacja o zapisie elektronicznym sesji, a przynajmniej w większości protokołów, tak więc dostęp do nagrań jest teoretycznie możliwy. A nawiasem mówiąc, protokoły to ciekawa lektura, zachęcam do przejrzenia- warto poznać co się działo na sesjach Rady Gminy Kobierzyce.

OPINIA O ZGŁOSZONYCH INICJATYWACH
Pytanie: Jakie jest Pani/Pana zdanie nt. opublikowanych na stronie BielanyWroclawskie.com inicjatyw: Ryneczek Bielan Wrocławskich i American Days Bielany Wrocławskie (szczegóły w Załączniku nr 2). Czy będzie Pani/Pan wspierać realizację tych pomysłów? Konkretnie jakie działania zamierza Pani/Pan podjąć, by te inicjatywy weszły w życie w 2015 r?
Odpowiedź: Propozycje są ciekawe i możliwe do realizacji. Mam dodatkowe, jak np. sprzedaż z bagażnika (bardzo popularne np. w UK czy Holandii tzw. car boot sales). Polega to na tym, że na placu (np. przy świetlicy lub koło cmentarza) sprzedający mają możliwość sprzedaży swoich używanych rzeczy pod warunkiem, że mieszczą się one w bagażniku samochodu. Ma to swoje zalety, bo dokładnie określa to zakres wielkości sprzedaży i ukierunkowanie oferty do konkretnej grupy ludzi.
Każda inicjatywa jest warta wdrożenia i wsparcia, jeśli przyczyni się do zwiększenia integracji i wymiany informacji pomiędzy nami. Nie wymagajcie jednak Państwo, aby radni czy Gmina zajęła się organizacją takich imprez. Gmina może wspierać, pomagać w organizacji, zapewnić wymagane warunki do realizacji przedsięwzięć takie jak zapewnienie porządku, bezpieczeństwa, itp. zgodnie z obowiązującymi regułami prawnymi. Jeśli znajdzie się grupa osób, która przedstawi konkretną propozycję imprezy lub cyklu imprez, na pewno jako radny (mam nadzieję) ucieszę się i pomogę.


Prywatnie, myślę już nad takimi imprezami od roku. Miałem okazję oglądać podobne rzeczy i muszę przyznać, że są warte do powielenia u nas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz